Search
Close this search box.

Průvodce světem

konkurzů

Víte, co znamená, když se firma ocitne v konkurzu? Jaké je nejčastější odvětví dlužníků, na které je prohlášen konkurz? Prozkoumejte data a objevte příběhy dlužníků v konkurzu. Odhalíte vývoj firemních insolvencí od účinnosti insolvenčního zákona, ale také důvod, proč je méně konkurzů živnostníků než v minulém desetiletí.  Ponořte se s námi do této důležité problematiky a objevte vše, co s konkurzem souvisí.

Co je to konkurz?

V konkurzu fyzické nebo právnické osoby insolvenční správce zpeněží veškerý majetek a poměrně uspokojí pohledávky věřitelů. Zbytek dluhu nezaniká.

Konkurz je soudní proces jak pro občany a živnostníky, tak i pro firmy. Je to likvidační forma, kdy insolvenční správce zpeněží veškerý majetek dlužníka, z toho poměrně uspokojí věřitele, kteří se přihlásili do konkurzního řízení. Po skončení konkurzu nezanikají ty závazky, nebo jejich části, které nebyly uhrazeny ze zpeněženého majetku. Věřitel, který má svoji pohledávku zajištěnou majetkem dlužníka, je přednostně uspokojen ze zpeněžení toho majetku, který byl předmětem zástavy (např. nemovitost, automobil apod.). Firma po skončení konkurzu neobnoví svoji činnost a je vymazána z obchodního rejstříku. Po skončení konkurzu fyzické osoby, tedy spotřebitele či živnostníka, neuhrazené dluhy bez dalšího nezanikají.

Ptáte se, jak vypadá profil firmy v konkurzu? Jak splácí a kolik dluží živnostník v konkurzu? Na naší stránce odhalíte nejen typické dlužníky v konkurzu, ale zjistíte, jaké jsou jejich charakteristické rysy.

Náš cíl je přinést vám nejen srozumitelné, ale i fascinující informace o dlužnících. Jsme tu pro vás, abyste lépe porozuměli jejich příběhům a rozhodnutím, která činí v konkurzech.

Základní charakteristika dlužníka v konkurzu

Dlužník hraje v insolvenčním řízení klíčovou roli. Dlužníkem se může stát jak fyzická, tak právnická osoba, která se ocitla v úpadku. Status dlužníka určuje způsob, jakým bude jeho úpadek řešen.

Do konkurzu se může dostat jak fyzická, tak právnická osoba. V našich statistikách rozlišujeme mezi konkurzem občana (fyzické osoby nepodnikající), konkurzem živnostníka (fyzické osoby podnikající) a konkurzem firmy (právnické osoby).

Typická firma v konkurzu

    • Společnost s ručením omezeným

    • Převažující odvětví: velkoobchod, maloobchod a opravy motorových vozidel

Typický živnostník v konkurzu

    • Muž v produktivním věku

    • Převažující odvětví: stavebnictví

Typický občan v konkurzu

    • Muž ve věku 30-44 let

Zdroj: ISIR, ČSÚ, InsolCentrum

V jakém roce soudy prohlásily konkurz na největší počet firem? Jakým způsobem ovlivní vývoj prohlášených konkurzů fakt, že se umožní vstup do oddlužení širšímu spektru dlužníků? Na této stránce objevíte statistiky a analýzy vytvořené z databáze InsolCentra.

V odkazech níže odhalíte zákulisí konkurzů firem, živnostníků i občanů za celou Českou republiku, ale třeba i odpověď na otázku, kolik firem nevrátí věřitelům ani korunu.

VÝVOJ PŘOHLÁŠENÝCH KONKURZŮ

Od účinnosti insolvenčního zákona 1.1.2008 docházelo k nárůstu prohlášených konkurzů. Vrchol u prohlášených konkurzů firem nastal v roce 2013, u živnostníků v roce 2015 a u občanů v roce 2016. Pokles prohlášených konkurzů u občanů a živnostníků souvisí s nárůstem povolených oddlužení, u kterých mají dlužníci možnost osvobodit se od zbytku neuhrazených dluhů. Zatímco pokles u konkurzů firem odrážel dobrou ekonomickou situaci České republiky, která se projevila také v nenaplnění očekávání dramatického nárůstu konkurzů firem souvisejících s pandemií Covid-19, válečným konfliktem na Ukrajině a s mimořádným růstem cen, zejména cen energií. Předpokládaný vzestup konkurzů firem byl také tlumen finanční podporou státu.

Prohlášené konkurzy 2008 - 2023

Zdroj: ISIR, InsolCentrum

V jakém oboru nejčastěji podniká živnostník v konkurzu? A jaká je obvykle činnost firmy, na kterou je prohlášen konkurz? Vše o odvětví dlužníků, na které byl prohlášen konkurz, se dozvíte na této stránce.

Odvětví firem v konkurzu

3 nejčastější odvětví podle CZ-NACE u prohlášených konkurzů firem:

G – velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel

C – zpracovatelský průmysl

F – stavebnictví

Nejčastější odvětví firem v konkurzu za období 2008 – 2023 bylo odvětví velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel.

Zdroj: ISIR, ČSÚ, InsolCentrum

Odvětví živnostníků v konkurzu

3 nejčastější odvětví podle CZ-NACE u prohlášených konkurzů živnostníků:

G – velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel

F – stavebnictví

C – zpracovatelský průmysl

Nejčastější odvětví živnostníků v konkurzu za období 2008 – 2023 bylo odvětví velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel.

Zdroj: ISIR, ČSÚ, InsolCentrum

Změní se vývoj prohlášených konkurzů firem, když přijde ekonomická krize? Proč firmy vstupují do konkurzů pozdě? A jaké to má důsledky? Prozkoumejte odpovědi na vaše otázky na této stránce a získejte datový vhled do problematiky konkurzů v České republice.

Souvisí ekonomická situace s počtem prohlášených konkurzů firem?

V letech 2009 až 2013 probíhal pozvolný nárůst počtů prohlášených konkurzů firem. Je zřejmé, že dopad finanční krize z let 2008, 2009 i problémy eurozóny v následujících letech se projevovaly v postupném zvyšování množství firem v úpadku. Krize tedy nedolehla okamžitě. Bereme-li rok 2009 jako rok krize české ekonomiky, pak teprve čtvrtý rok došlo k vrcholu prohlášených konkurzů firem.

Od roku 2014 je vidět zřetelný pokles prohlášených konkurzů firem značící stále se zlepšující ekonomickou kondici naší země. I při lockdownu v roce 2020 nebyl zaznamenán dramaticky vyšší počet firem v konkurzech, zejména však v důsledku přijatých ochranných zákonů Lex Covid I a II.

Z jakého důvodu vstupují firmy do konkurzu se zpožděním?

Firmy s vyhlášením úpadku zpravidla otálejí a odkládají ho na nejzazší možnou mez. Z výzkumů vyplývá, že většina podniků se potýká s problémy a předlužením již několik let před vstupem do insolvenčního řízení. Přistupují tak ke konkurzu až ve chvíli, kdy už není vyhnutí. V takovém případě se ale často setkáváme s tím, že firma už nemá žádný majetek, který by mohl být zpeněžen. Z toho důvodu téměř polovina firem v konkurzu nevrátí svým věřitelům ani korunu.