Search
Close this search box.

Průvodce světem

reorganizací

Určitě jste už slyšeli, že soud povolil firmě v úpadku reorganizaci. Ale co to vlastně znamená? To a mnohem více se dozvíte, když nahlédnete do dat a statistik na této stránce. Ponořte se s námi do této důležité problematiky a objevte vše, co s reorganizací souvisí.

Co je to reorganizace?

V reorganizaci podnik dál funguje pod dohledem insolvenčního správce, kdy se dluhy uspokojují z výnosů nadále provozovaného podniku.

Reorganizace je alternativním způsobem řešení úpadku dlužníka – podnikatele. Provoz podniku dlužníka (ať už je osobou fyzickou či právnickou) pokračuje dál, nicméně je provozován za podmínek tzv. reorganizačního plánu. Cílem je ozdravit hospodaření dlužníkova podniku takovým způsobem, aby mohl postupně uspokojovat pohledávky věřitelů. Reorganizaci lze provést prostřednictvím opatření jako například restrukturalizací pohledávek věřitelů, prodejem majetku, fúzí dlužníka, vydáním akcií, zajištěním financování provozu dlužníkova podniku atd. Konečný způsob reorganizace závisí na dohodě dlužníka s věřiteli. Klasický způsob ukončení reorganizace je splnění reorganizačního plánu. Soud také může při zjištění závažných pochybení reorganizaci zrušit nebo ji přeměnit v konkurz.

Zajímá vás, jakým způsobem se firma ocitne v reorganizaci? Je povolena reorganizace častěji firmě nebo živnostníkovi? A jaké podmínky musí splňovat? Na naší stránce se dozvíte charakteristické rysy dlužníků v reorganizacích.

Náš cíl je přinést vám nejen srozumitelné, ale i fascinující informace o dlužnících. Jsme tu pro vás, abyste lépe porozuměli jejich příběhům a rozhodnutím.

Základní charakteristika dlužníka v reorganizaci

Reorganizaci častěji využívá firma než živnostník. Je totiž určena pro podnikající fyzické a právnické osoby, pokud celkový roční úhrn čistého obratu dlužníka za poslední účetní období předcházející insolvenčnímu návrhu dosáhl částku alespoň 50 000 000 Kč, nebo zaměstnává-li dlužník nejméně 50 zaměstnanců v pracovním poměru.

Počet firem v reorganizaci

0%

Počet živnostníků v reorganizaci

0%

Zdroj: ISIR, InsolCentrum

V jakém roce soudy povolily nejvíce reorganizací? Je častěji firma v konkurzu nebo v reorganizaci? Na této stránce objevíte statistiky a analýzy vytvořené z databáze InsolCentra. V odkazech níže odhalíte vývoj reorganizací za celou Českou republiku v průběhu let.

Vývoj povolených reorganizací

Reorganizace jsou minoritním insolvenčním řízením. Ročně jsou povoleny pouze desítky reorganizací. Vrchol u povolených reorganizací nastal v roce 2014, kdy bylo povoleno 31 reorganizací.

Povolené reorganizace 2008 - 2023

Zdroj: ISIR, InsolCentrum

V jakém oboru nejčastěji podniká firma nebo živnostník v reorganizaci? Provoz podniku dlužníka v reorganizaci funguje dál a z výnosů se uspokojují pohledávky věřitelů. Jaká je tedy hlavní činnost těchto podniků? Vše o odvětví dlužníků, kterým byla povolena reorganizace, se dozvíte na této stránce.

Odvětví firem a živnostníků v reorganizaci

Nejčastější odvětví podle CZ-NACE u reorganizací:

C – zpracovatelský průmysl

G – velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel

F – stavebnictví

L – činnosti v oblasti nemovitostí

Nejčastějším odvětvím dlužníků v reorganizaci za období 2008 – 2023 byl zpracovatelský průmysl, a to až ve 42 % řízení.

Zdroj: ISIR, ČSÚ, InsolCentrum

Ptáte se, proč se reorganizace využívají méně než třeba konkurzy? Jak úspěšné jsou reorganizace? Soudy mohou při zjištění závažných pochybení přeměnit reorganizaci v konkurz. Děje se taková skutečnost a jak často? Prozkoumejte odpovědi na vaše otázky na této stránce a získejte datový vhled do problematiky reorganizací v České republice.

Z jakého důvodu jsou reorganizace minoritním insolvenčním řízením?

Dlužník v reorganizaci musí předložit takový reorganizační plán, který povede k ozdravení nadále provozovaného podniku tak, aby mohl postupně uspokojovat pohledávky svých věřitelů. Obecně platí, že reorganizací procházejí spíše firmy větší, a to jak do obratu, tak i do počtu zaměstnanců, které mají větší životaschopnost. V případě konkurzů se až ve 40 % případů setkáváme s tím, že je firma již bez majetku, který by sloužil ke zpeněžení a věřitelé tak nedostanou ani korunu. 

Jak úspěšné jsou reorganizace?

Z povolených reorganizací bylo v období 2008 – 2023:

44 % přeměna v konkurz

43 % splněno

12 % stále probíhalo (ke konci roku 2023)

1 % zrušeno

Zdroj: ISIR, InsolCentrum

Pokud bychom vzali v úvahu pouze ukončené reorganizace, tak v podstatě polovina z nich je dokončena úspěšně splněním reorganizačního plánu. Druhá polovina je přeměněna na konkurz.